تربیت
Tarbiat.Org

انقلاب اسلامی، برون‌رفت از عالَم غربی
اصغر طاهرزاده

معنی کامیابی

بحمدالله این روزها احساس می‌شود شرایط در حال برگشت به عقلی است که انقلاب اسلامی را ایجاد کرد، امید است آنقدر مردم به عقل غربی آلوده نشده باشند که امکان برگشت را از دست داده باشند، ولی به هر حال باید بدانیم:
«هر اندازه كه حكمت و فضیلت در صحنه باشد، انقلاب به اهدافش نزدیك می‌شود و مردم احساس كامیابی می‌كنند و هر اندازه انقلاب از فضیلت و حكمت محروم شود، هر چند کشور به دانش روز مجهز باشد، مردم احساس شکست و سرخوردگی می‌نمایند.»
معنی «كامیابی» این است که انسان بتواند تمام ابعاد خود را به ثمر برساند، نه دغدغه‌ی اقتصادی داشته باشد و نه دغدغه‌ی‌ این‌كه آینده‌ی فرزندش بحرانی می‌شود یا این‌كه خودش در آینده به انزوا و پوچی دچار می‌گردد. آری معنی «كامیابی» این است و این محقق نمی‌شود مگر این که وحی الهی بر تمام مناسبات بشر حكومت كند.
با نظر به سیره‌ی تاریخی حضرت امام خمینی(رض) راه مشخص است. امروز بشر از دست طاغوت‌زدگی خسته شده و به دنبال راهی است که از آن خارج شود و تنها راه، همان راهی است كه حضرت امام(رض) نشان دادند، هر چقدر فرهنگ مدرنیته برضد آن راه تبلیغ كند قدم به سوی ویرانی بیشتر خود بر می‌دارد. جهان و به‌خصوص جهان اسلام گوشش بدهكار این حرف‌ها نیست، به دنبال راه برون رفت از بحرانی است که با مدرنیسم پدید آمده و تنها انقلاب اسلامی است که در مسیر مقابله با مدرنیسم قد برافراشته و به همین جهت هم فرهنگ غربی تمام قد به مقابله با انقلاب اسلامی ایستاده است. این همه علاقه به امثال «سیدحسن‌نصرالله» در جهان اسلام به جهت آن است که وی نماینده‌ی تفكری است که امام خمینی(رض) به میان آوردند.
مردم جهان می‌دانند در شرایطی از ظلمات قرار دارند كه خانواده و زندگی‌شان دارد از دستشان می‌رود و در متن فرهنگ مدرنیته هیچ امید نجاتی نیست و لذا چشم به انقلاب اسلامی دوخته‌اند، ولی مشکل مردم ما آن است که:
ماهیان ندیده غیر از آب

پرس پرسان زهم كه آب كجاست

ما در دل نعمت هستیم ولی متوجه آن نیستیم، آن‌هایی كه بیرون از کشور هستند بهتر می‌فهمند نقش تاریخی انقلاب اسلامی چقدر است. امروز بشریت به این مطلب رسیده است که انقلاب اسلامی غذای جان او است و بدون آن‌که به موضوع شیعه‌بودنِ بنیانگذار آن فکر کند به عقلی نظر انداخته که حضرت امام(رض) به صحنه آوردند.
انقلاب اسلامی طوری نگاه ملت‌ها را به رنسانس و مدرنیته انداخت که بتوانند آن را درست بشناسند و نقاط ضعف آن را ریشه‌یابی کنند، البته معلوم است وقتی با عقلی که انقلاب اسلامی به میان آورده قرآن و تورات و انجیل خوانده شود مردمِ آن ادیان به مقصد انبیاء نزدیك‌تر می‌شوند و قدرت عبور از مدرنیته برایشان راحت‌تر خواهد شد. همان‌طور که در سال‌های اخیر ملاحظه می‌کنید کشورهای آمریکای جنوبی با قرائت امام خمینی(رض) امور خود را سر و سامان دادند و یک نوع قرابت نسبت به انقلاب اسلامی در خود احساس کردند تا جایی که در جریان جنگ 22 روزه مردم غزه با اسرائیل، رئیس جمهور ونزوئلا سفیر اسرائیل را از کشورش اخراج کرد. در جریان انقلاب نیکاراگوئه که مقارن پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفت روزنامه‌های دنیا در توصیف کشیشان آن‌کشور نوشته بودند «مسیحیانی كه با فكر شیعه انجیل می‌خوانند». همان‌طور که شما با نگاه اهل‌البیت(ع) قرآن می‌خوانید. بعد از انقلاب اسلامی بعضی از علمای اهل سنت با همین دید قرآن می‌خوانند، انجیل و تورات هم كه از قرآن جدا نیست، در اصل همه یك نور هستند، حالا تحریفاتش جدا است و لذا انقلاب اسلامی به دنبال پدید آوردن نگاهی است كه حضرت امام(رض) به جهان نشان دادند تا بشریت بتواند «كامیابی» خود را به دست آورد، در آن صورت است که بحران خانواده، و اقتصاد و سایر بحران‌ها از صحنه زندگی خارج می‌شود و اگر هم مشکلاتی باقی بماند دیگر به صورت بحران گریبان بشر را فشار نمی‌دهد.
اگر آن نوع رویكرد که حضرت امام(رض) به عالم و آدم داشتند جای خود را باز کند حداقل مردم جهان می‌فهمند راه حل مشکلات چیست. اگر موضوع بازگشت به «فضیلت» و «حکمت» را درست ارزیابی کنیم و راه‌کار رسیدن به آن را از طریق ارتباط با عالم غیب و وَحی الهی تئوریزه نماییم، به‌راحتی قانع می‌شویم انقلاب اسلامی همان عقلی است که برای برون‌رفت از وضع موجود جواب می‌دهد و بنده غیر از این راه هیچ راهی را نمی‌شناسم، مگر این‌که به کامیابی و رشد همه‌جانبه‌ی بشریت فکر نکنیم که این خسارت بزرگی است. گفت:
درهای گلستان ز برایت گشوده‌اند

درخارزار چند رَوِی ای برهنه پا

خداوند إن‌شاءالله به ما توفیق دهد تا بتوانیم از نوری كه به کمک انقلاب اسلامی در جهان تجلی نموده، جهت کامیابی خود و دیگران بهره‌مند شویم.
«والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته»