تربیت
Tarbiat.Org

انقلاب اسلامی، برون‌رفت از عالَم غربی
اصغر طاهرزاده

زندگی منطقی

اگر ما زندگی منطقی را از جوانانمان بگیریم، حال چه مهندس و دکتر بشوند، چه رفتگر، هیچ فرقی نمی‌کند! ما فکر نکنیم چون مثلاً فرزند بنده یا جنابعالی معتاد به مواد مخدر نیست پس نجات ‌پیدا کرده‌ است! بنا به فرمایش امام خمینی(رض) زندگی منطقی وقتی است که بتوانیم برای عقیده‌ای بزرگ، روحیه‌ای انقلابی در خود و جوانانمان پایه‌ریزی کنیم، می‌فرمایند: «امروز با جمود و سکون و سکوت باید مبارزه کرد و شور و حال حرکت انقلاب را باید برپا داشت... ».(22) یا در جایی دیگر می‌فرمایند: «من در این جا به جوانان عزیز کشورمان، به این سرمایه‌ها و ذخیره‌های عظیم الهی و به این گل‌های معطر و نوشکفته‌ی جهان اسلام سفارش می‌کنم که قدر و قیمت لحظات شیرین زندگی خود را بدانید و خودتان را برای یک مبارزه‌ی علمی و عملی بزرگ تا رسیدن به اهداف عالی انقلاب اسلامی آماده کنید... ».(23)
اگر می‌بینید امروز در دنیا زمینه‌ی پذیرش فساد در جوانان فراوان است، چون در منظر خود افقی متعالی برای زندگی نمی‌شناسند تا به خاطر دست‌یابی به آن افق، از فساد بگذرند، چون چیزی ماوراء همین روزمرّگی‌ها نمی شناسند و لذا به هرچه پیش آید تن می‌دهند و علت آن که مکتب بودا هم نمی‌تواند جوانان خود را از فساد غربی حفظ کند، به خاطر این است که روح مبارزه با فساد غربی و فرهنگ استکباری در آن مکتب نیست و به همان اندازه که ناقص است در مقابله با فساد زمانه ناتوان است. همان‌طور که عرفان غیر حماسی کارش به جاهایی کشیده می‌شود که ملاحظه می‌فرمائید نه تنها در مقابله با فساد زمانه ناتوان است، بلکه بعضاً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. مثل سیاسیونِ جداشده از مبارزه و عدالت و معنویت که کارشان به روزمرّگی کشیده شد. روشنفکرهای غرب‌زده و آن فرد مذهبی و آن عارف جداشده از نظام ولایت فقیه، همان اندازه گرفتار زندگی بی‌ثمر شده‌اند که جوانان گرفتار شده به مواد مخدر.
تا نفهمیم در بیرونِ فرهنگ شیعه چه خبر است، نمی‌توانیم جوان‌مان را به فرهنگ شیعه جذب ‌بکنیم. باید روشن شود فرهنگ شیعی، آن نیست که انجمن حجتیه می‌شناسد، می‌توان گفت این خودش یک نوع تخدیر است که تحت تأثیر فرهنگ استکبار پیش آمده است، به گفته‌ی امام خمینی«رضوان‌الله تعالی‌علیه»:
«آمریکا و استکبار در تمامی زمینه‌ها افرادی را برای شکست انقلاب اسلامی در آستین دارند، در حوزه‌ها، در دانشگاه‌ها مقدس‌نماها را که خطر آنان را بارها و بارها گوشزد کرده‌ام، اینان با تزویرشان از درون، محتوای انقلاب و اسلام را نابود می‌کنند، این‌ها با قیافه‌ای حق به جانب و طرفدارِ دین و ولایت، همه را بی‌دین معرفی می‌کنند، باید از شرّ این‌ها به خدا پناه بریم.»(24)
فرهنگ شیعه، آن نوع زندگی است که امام خمینی(رض) به جهان معرفی کردند. حالا شما با صد دلیل، خدا و پیغمبر و امامت را اثبات‌ کنید، این کارها هنوز دینداری به حساب نمی‌آید، دینداری تلاشی است برای حاکمیت حکم خدا و نجات انسان‌ها از فرهنگ طاغوت. وقتی مسیر زندگی مشخص شد، دیگر زندگی احیا شده، دیگر شکست و پیروزی معنی ندارد، به تعبیر امام خمینی(رض)؛ «مگر بیش از این است که فرزندان عزیز اسلام ناب محمدی در سراسر جهان به پای چوبه‌ی دار می‌روند، مگر بیش از این است که زنان و فرزندان خردسال حزب‌الله به اسارت گرفته می‌شوند؟ بگذار دنیای پست مادیت با ما چنین کند، ولی ما به وظیفه‌ی اسلامی خود عمل کنیم.»(25) منظورم از آوردن فرمایش امام(رض) آن است که تأکید کنم وقتی راه مشخص شد و زندگی صورت منطقی خود را پیدا کرد، سخت‌ترین حالت هم برای انسان نه‌تنها قابل تحمل بلکه نشاط‌آور است.