تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

دهم (از اذکار)

ذکر بسم الله و یالله و یا رب و یا ارحم الرحمین و یا ذالجلال و الاکرام . و امثال اینها است.
بدان که ذکر بسم الله در اول هر کاری سزاوار است، بخصوص در وقت اکل و شرب و جماع و پوشیدن لباس و سواری و بیرون آمدن از خانه و مانند آن.
از حضرت امام علی النقی علیه‏السلام منقول است که فرمودند: که اگر بگویم کسی که ترک کند، گفتن و نوشتن بسم الله را در کارها و نوشته‏ها مثل کسی است که نماز را ترک کرده است، به یقین که راست گفته‏ام.
و روایت شده است که بسم الله الرحمن الرحیم نزدیک‏تر است به اسم اعظم الهی، از سیاهی چشم به سفیدی آن و مروی است که هر که ده مرتبه یا الله گوید یا آنکه به اندازه‏ای یا الله بگوید که نفس، منقطع شود،حق تعالی فرماید: لبیک ای بنده من، حاجت خود را بخواه و همچنین است گفتن یا ارحم الراحمین و یا رحیم و یا ارحم الراحمین را به قدری بگوید که نفس: منقطع شود و سپس حاجت بخواهد و برای ذکر یا ذالجلال و الاکرام فضیلت بسیاری وارد شده و گفته شده است که آن، اسم اعظم الهی است و در حدیث نبوی است که ذکر یا ذالجلال و الاکرام را بسیار بگوئید و نقل شده که آن حضرت مرور کرد، به مرد نمازگزاری که دعا می‏کرد و این کلمه را می‏گفت، حضرت فرمود: که حقتعالی دعای تو را مستجاب فرمود. و وارد شده که در وقت تحویل (سال) این ذکر را بسیار بگوئید و عالم جلیل، سید علیخان (ر0) در کلم الطیب، برای مواظبت بر کلمات ذیل، فایده عظیمی ذکر کرده است: یا حلیم یا علیم یا علی یا عظیم یا حی یا قیوم یا ذالجلال و الاکرام برحمتک استغیث فاغثنی یا مغیث یا مغیث یا مغیث لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبناله و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین .
و برای بر طرف شدن شدائد و سختیها و گرفتاریها، بسیار گفتن یا رئوف یا رحیم وارد شده است.
و برای زنده شدن دل، ذکر این کلمات نقل شده است: یا حی یا قیوم یا لا اله الا الله انت اسئلک ان تحیی قلبی اللهم صل علی محمد و آل محمد . و از حضرت باقر العلوم علیه‏السلام ثواب بسیاری برای گفتن کلمات ذیل نقل شده است یا اسمع السامعین و یا ابصر الناظرین و یا اسرع الحاسبین و یا ارحم الراحمین و یا احکم الحاکمین .
و وارد شده است که اگر کسی، حاجتی داشته باشد و یا از امری خائف باشد، هفتاد مرتبه بگوید: یا ابصر الناظرین یا ابصر الناظرین یا اسمع السامعین و یا اسرع الحاسبین و یا ارحم الراحمین و بعد از هر مرتبه حاجت و مقصود خود را بیان کند که به قصد خود خواهد رسید.
و برای خوف از دشمن، و غیره ذکر حسبنا الله و نعم الوکیل
و برای رفع غم، ذکر لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین و برای دفع مکر دشمن، ذکر و افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد . و برای به دست آوردن مال و متاع، ذکر، ماشاء الله لا حول و لا قوه الا بالله نافع است.
تتمیم: شیخ صدوق رضوان الله علیه از حضرت امام رضا علیه‏السلام روایت کرده است و آن حضرت از پدران بزرگوار خود از امیرالمؤمنین علیه‏السلام حدیث کرده که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود برای حق تعالی،نود و نه نام است، هر که خدا را به آن نامها بخواند، دعایش مستجاب می‏شود و هر که احصاء کند آن نامها را، داخل بهشت می‏شود و همچنین شیخ صدوق رحمت اله قریب به این مضمون را از حضرت امام صادق علیه‏السلام روایت کرده است و آن نامهای شریفه این است: الله الواحد، الاحد، الصمد، الاول، الاخر، السمیع، البصیر، القدیر، القاهر (10) .
العلی، الاعلی، الباقی، البدیع، الباری، الاکرم، الظاهر، الباطن، الحی، الحکیم (20)
العلیم، الحلیم، الحفیظ، الحق، الحسیب، الحمید، الحفی، الرب، الرحمن، الرحیم (30)
الذاری، الرازق، الرقیب، الروف، الرآئی، السلام، المؤمن، المهین، العزیز، الحبار (40)
المتکبر، السید، السبوح، الشهید، الصادق، الصانع، الطاهر، العدل، العفو، الغفور (50) الغنی، الغیاث، الفاطر، الفرد، الفتاح، الفاق، القدیم، الملک، القدوس، القوی (60) القریب، القیوم، القابض، الباسط، قاضی الحاجات، المجید، الولی، المنان، المحیط، المبین (70) المقیت، المصور، الکریم، الکبیر، الکافی، کاشف الضر، الوتر، النور، الوهاب، الناصر، (80) الواسع، الودود، الهادی، الوفی، الوکیل، الوارث، البر، الباعث، التواب، الجلیل (90) الجواد، الخبیر الخالق، خیرالناصرین، الدیان، الشکور، العظیم اللطیف، اشافی (99)