تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

شیخ شهید (رحمت اله)

از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمودند: (شیطان بر دو قسم است، شیطان جنی که با گفتن ( لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم ) دور می‏شود و شیطان انسی، که با فرستادن صلوات بر پیامبر و آل آنجناب علیه‏السلام دور می‏گردد. و در مهج الدعوات از حضرت صادق علیه‏السلام مروی است که حضرت آدم علیه‏السلام از حدیث نفس، به خدا شکایت کرد، جبرئیل بر او نازل شد و او با گفتن (لا حول و لا قوه الا بالله) امر کرد.
و نیز برای دفع وسوسه شیطان، هنگامی که شکی در سینه اتس پیدا شده، بگو هو الاوال و الاخر و الظاهر و الباطن و هو بکل شی علیم (105)و نیز از حضرت صادق علیه‏السلام مروی است که: دست بر سینه (خود) بکش و بگو: بسم الله و بالله محمد رسول الله و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم اللهم امسح عنی ما احذر اجد سپس دست بر شکم خود می‏کشی و این دعا را سه مرتبه می‏گوئی که انشاء الله بر طرف خواهد شد.
و نیز برای دفع وسوسه، شستن سر به سدر و مسواک کردن و انار خوردن و آب نیسان آشامیدن و روزه سه روز از هر ماه پنج شنبه اول و آخر و چهارشنبه وسط نافع است و نیز بگوید: اعوذ بالله القوی من الشیطان الغوی و اعوذ بمحمد الرضی صلی الله علیه و آله من شر ما قدر و قضی و اعودذ باله الناس من شر الجنه و الناس اجعین .