تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

شب اول:

این شب از جمله لیالی شریفه است و در فضیلت و ثواب و عبادت و احیای آن احادیث بسیار وارد شده است که این شب کمتر از شب قدر نیست و از برای آن چند عمل است:
1 - غسل است در وقت غروب آفتاب
2 - احیاء آن شب به نماز و دعا و درخواست از حق تعالی
3 - آن که بخواند بعد از نماز مغرب و عشاء و نماز صبح و بعد از عید: الله اکبر الله اکبر لا اله الا الله و الله اکبر و لله الحمد علی ما هدینا و له الشکر علی ما اولینا .
4 - آن که چون نماز مغرب و نافله آن را خواند دستهای را به سوی آسمان بلند کند و بگوید: یا ذالمن و الطول یاذالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل علی محمد و آل محمد و اغفر لی کل ذنب احصیته و هو عندک فی کتاب مبین . پس به سجده رود و صد مرتبه در سجده بگوید: اتوب الی الله. پس هر حاجت که دارد از حق تعالی بخواهد که انشاء الله تعالی برآورده خواهد شد.
5 - زیارت امام حسین علیه‏السلام
6 - آن که ده مرتبه بگوید: یا دائم الفضل علی البریه یا باسط الیدین بالعیه یا صاحب المواهب السنیه صل علی محمد و آله خیر الوری سجیه و اغفرلنا یا ذاالعی فی هذه العشیه و در هر شب عید و هر شب جمعه این دعا ده مرتبه خوانده شود چنان که کفعمی ذکر فرموده است.
7 - بجا آوردن دو رکعت نماز است در رکعت اول بعد از حمد هزار مرتبه توحید و در رکعت دوم یک مرتبه (توحید) بخواند و بعد از سلام سر به سجده بگذارد و صد مرتبه بگوید: اتوب الی الله پس بگوید: یا ذالمن و الطول یا مصطفی محمد صلی الله علیه و آله صل علی محمد و آله و افعل بی کذا و کذا و به جای آن حاجات خود را طلب کند و روایت است که حضرت امیرالمؤمنین علیه‏السلام این دو رکعت را به این کیفیت به جا می‏آورد پس سر از سجده بر می‏داشت و می‏فرمود: بحق خداوندی که جانم به دست قدرت او ست هر فرد که این نماز را انجام دهد هر حاجت که از خداوند طلب کند البته آن را عطا کند و اگر به عدد ریگهای بیابان گناه داشته باشد خدا آن را بیامرزد. و در روایت دیگر به جای هزار مرتبه توحید صد مرتبه وارد شده اما آن را باید بعد از نماز مغرب و نافله آن بجا آورد. و شیخ طوسی رحمت اله و سید بن طاووس رحمت اله بعد از این نماز دعای نقل کرده‏اند مشتمل بر اسامی مبارکه حق تعالی و آن دعا در زاد المعاد (علامه مجلسی) مسطور است.