تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

فصل اول:

در اعمال مشترکه این ماه شریف است. بدان که شعبان ماه بسیار شریفی است و منسوب است به حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله و ماهی است که زیاد می‏شود در آن روزی‏های بندگان، از برای ماه رمضان و زینت می‏کنند در آن بهشت‏ها را و در فضیلت روزه‏اش روایات بسیار است، حتی وارد شده که نفع می‏بخشد برای کسی که العیاذ بالله مرتکب خون حرام شده باشد با آن که روایت شده از حضرت امام صادق علیه السلام که هر که بکشد مرد مؤمنی را به او گویند بمیر به هر طوری که می‏خواهی به مذهب یهود یا نصاری یا مجوس و عنه علیه السلام قال: من اعان علی مؤمن بشطر کلمه جآء یوم القیامه مکتوب بین عینیه آیس من رحمع الله . (21)
(ترجمه - از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمود: هر کسی بر علیه مؤمنی به یک کلمه (بدگویی) کمک نماید روز قیامت در حالی محشور می‏شود که بر پیشانی او نوشته شده است (مایوس از رحمت خداوند.) و بالجمله اعمال مشترکه این ماه چند امر است:
1 - در هر روزی هفتاد مرتبه بگوید: استغفرالله و اسئله التوبه
2 - در هر روز هفتاد بار بگوید: استغفر الله الذی لا اله الا هو الرحیم الحی القیوم و اتوب الیه ، و در بعضی روایات الحی القیوم پیش از الرحمن الرحیم است و عمل به هر دو خوب است. و از روایات مستفاد می‏شود که بهترین دعاها و اذکار در این ماه استغفار است.
3 - در هر روز در وقت زوال و در شب نیمه این صلوات را بخواند: اللهم صل علی محمد و آل محمد شجره النبوه... .
4 - بخواند مناجات مرویه از حجج طاهره علیه السلام اللهم صل عی محمد و آل محمد و اسمع دعائی... .
5 - تصدق کند در این ماه اگر چه به نصف دانه خرما باشد تا حق تعالی بدن او را به آتش جهنم حرام گرداند و روایت است که بهترین اعمال در این ماه تصدق کردن و طلب آمرزش نمودن است.
6 - در مجموع این ماه هزار بار بگوید: لا الله الا الله و لا نعبد ایاه مخلصین له الدین ولو کره المشرکون . که ثواب بسیار دارد و از جمله آنکه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.
7 - روزه دوشنبه و پنج شنبه این ماه برای حوائج دنیا و آخرت نافع است.
8 - در هر پنج شنبه این ماه ، دو رکعت نماز کند در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد. و روزه‏اش نیز فضیلت دارد و روایت شده که در هر روز پنج شنبه ماه شعبان زینب می‏کنند آسمانها را پس ملائکه عرض می‏کنند خداوند بیامرز روزه داران این روز را و دعای ایشان را مستجاب گردان.
9- در این ماه صلوات بسیار بفرستد.
10 - از روز جمعه آخر ماه تا آخر ماه (این دعا را) بخواند: اللهم ان لم تکن غفرت لنا فیما مضی من شعبان فاغفرلنا فیما بقی منه .