تربیت
Tarbiat.Org

دستور العمل و مرواریدهای درخشان
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

فصل اول:

بدان که رجب، ماه بزرگ خدا است و از ماههای حرام است که در جاهلیت، محترم بوده، و در اسلام نیز تعظیم و احترام آن وارد شده و از برای روزه آن، بخصوص روز اول و وسط و آخر آن، فضیلت بسیار وارد شده و اعمال مشترکه آن که متعلق به همه ماه است و خصوصیتی ره روز معین ندارد، چند امر است:
1 - در تمام ایام ماه، بخصوص در روز اول بخواند:یا من یملک حوائج السائلین... (11)
2 - بخواند در هر روز دعای خاب الوافدون ...
3 - دعای اللهم انی اسئلک صبر الشاکرین...
4 - دعای مسجد صعصعه؛اللهم یا ذاالمنن اسابغه.
5 - دعای ناحیه مقدسه، اللهم انی اسئلک بمعانی جمیع ما یدعوک...
6 - زیارت کن در هر مشهد که هستی، به این زیارت: الحمد لله الذی اشهدنا مشهد اولیائه فی رجب... و این زیارت و دو دعای پیش در مصباح و اقبال است.
7 - دعاء: اللهم انی اسئلک بالمولودین فی رجب...
8 - در عقب نمازهای شبانه روز بخواند: یا من ارجوه لکل خیر....)
9- در این ماه صد مرتبه بگوید: استغفر الله الذی لا اله الا هو وحده لاشریک له و اتوب الیه . و ختم کند آن را به صدقه تا خداوند ختم فرماید برای او رحمت و مغفرت و اگر چهار صد مرتبه بگوید، ثواب صد شهید داشته باشد.
10 - در جمیع این ماه، هزار مرتبه بگوید: استغفر الله ذالجلال و الاکرام من جمیع الذنوب و الاثام .، خداوند او را بیامرزد
11 - در این ماه هزار مرتبه لا اله الا الله بگوید تا صد هزار حسنه، برای او نوشته شود.
12 - در جمیع ماه، در وقت صبح، هفتاد مرتبه و در وقت پسین نیز هفتاد مرتبه بگوید: استغفر الله و اتوب الیه و چون تمام کرد، دستها را بلند کند و بگوید. اللهم اغفر لی و تب علی.
13 - در جمیع ماه، ده هزار مرتبه توحید، یا هزار مرتبه، یا صد مرتبه بخواند که فضیلت بسیار دارد.
14 - در یک روز جمعه این ماه، صد مرتبه توحید بخواند یا صد توحید بخواند تا برای او، نوری باشد در قیامت، که او را به بهشت کشد.
15 - در یک روز جمعه این ماه، چهار رکعت نماز کن، مابین ظهر و عصر،؛هر رکعت، حمد یک مرتبه و آیه الکرسی هفت مرتبه و توحید پنج مرتبه، پس ده مرتبه بگوید: استغفر الله الذی لا اله الا هو و اسئله التوبه که سید فضیلت بسیار، برای آن نقل فرموده.
16 - هر که قادر نباشد که در این ماه روزه بگیرد، در هر روز از آن صد مرتبه بگوید: سبحان الا لهه الجلیل سبحان من لا ینبغی التسبیح الا له سبحان الاعز الاکرم سبحان من لبس العز و هو له اهل . تا ثواب روزه آن را دریابد.
17 - در هر شب از این ماه، دو رکعت نماز کند، در هر رکعت، بعد از حمد سه مرتبه جحد و یک مرتبه توحید بخواند و بعد از سلام، دستها را بلند کند و بگوید: لا اله الا الله و حده...
18 - در یک شب از این ماه صد مرتبه توحید در دو رکعت نماز، بخواند که ثواب بسیار دارد.
19 - در یک شب از این ماه، ده رکعت نماز، بخواند که در هر رکعت؛حمد و جحد یک مرتبه و توحید سه مرتبه باشد.
20 - آنکه سه روز از این ماه، که پنج شنبه و جمعه و شنبه باشد روزه بدارد، حق تعالی برای او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.
21 - در این ماه و ماه شعبان و رمضان در هر روز و شب بخواند حمد و آیه الکرسی و قلاقل و ت(13)سبیحات اربع و لا حول و لا قوه الا بالله و صلوات را هر کدام سه مرتبه و سه مرتبه اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات و بعد از فراغ از همه، چهارصد مرتبه استغفار کند.
و بدان که، شب جمعه اول ماه رجب را لیله الرغائب می‏گویند و از برای آن، عملی از حضرت رسول صلی الله علیه و آله وارد شده، با فضیلت بسیار که سید و غیره نقل کرده‏اند و کیفیت آن، چنان است که؛روز پنج شنبه اول ماه را روزه می‏داری، چون شب جمعه داخل شود، ما بین نماز مغرب و عشاء، دوازده رکعت نماز می‏گذرد، هر دو رکعت به یک سلام، و در هر رکعت از آن یک مرتبه حمد و سه مرتبه انا انزلناه و داوزده مرتبه قل هو الله احد می‏خوانی و چون از نماز فازغ شدی، هفتاد مرتبه می‏گویی: اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله پس به سجده می‏روی و هفتاد مرتبه می‏گویی: سبوح قدوس رب الملائکه و الروح ، پس به سجده می‏روی و هفتاد مرتبه می‏گویی: سبوح قدوس رب الملائکه و الروح ، پس سر از سجده بر می‏داری و هفتاد مرتبه می‏گویی: رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم ، پس باز به سجده می‏روی و هفتاد مرتبه می‏گویی: سبوح قدوس رب الملائکه و الروح ، پس حاجت خود را می‏طلبی که انشاء الله برآورده خواهد شد. و نیز بدان که در ماه رجب ، زیارت حضرت امام رضا علیه السلام مستحب است و اختصاصی دارد، چنانچه عمره در این ماه، فضیلت دارد و روایت شده که تالی حج است و منقول است که: جناب علی بن الحسین (ع)در ماه رجب معتمر شده بود، و شبانه روز در نزد کعبه، نماز می‏گذاشت و پیوسته، شب و روز در سجده بود و این ذکر از آن حضرت شنیده می‏شد که در سجده می‏گفت: عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک .