تربیت
Tarbiat.Org

منتهی الآمال تاریخ چهارده معصوم (جلد دوم)
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

شرح حال حضرت شاه عبدالعظیم علیه السلام‏

]
چهارم - حضرت عبدالعظیم بن عبداللَّه بن علی بن الحسن بن زید بن الحسن بن علی بن ابی طالب علیهم السلام است.
که از اکابر محدثین و اعاظم علما و زهاد و عباد و صاحب ورع و تقوی است و از اصحاب حضرت جواد و هادی علیهم السلام است و نهایت توسل و انقطاع به خدمت ایشان داشته و احادیث بسیار از ایشان روایت کرده و من در ذکر اولاد حضرت امام حسن علیه السلام از این کتاب [منتهی الآمال] و مفاتیح‏الجنان مختصری از حال آن جناب را نگاشتم و در اینجا اکتفا می‏کنیم به همان حدیثی که مشتمل است بر عرضه کردن دینش را بر امام زمانش حضرت هادی علیه السلام.
شیخ صدوق و غیر او روایت کرده‏اند از جناب عبدالعظیم که فرمود: وارد شدم بر آقای خودم حضرت امام علی نقی علیه السلام چون آن حضرت مرا دید فرمود: مرحبا به تو ای ابوالقاسم! تو ولی ما هستی از روی حقیقت. پس عرض کردم خدمت آن جناب که ای فرزند رسول اللَّه صلی اللَّه علیه و آله و سلم من می‏خواهم که دین خود را بر شما عرضه دارم پس هرگاه مرضی و پسندیده است بر آن ثابت بمانم تا خداوند عز و جل را ملاقات کنم، فرمود بیاور ای ابوالقاسم یعنی عرضه کن دین خود را. گفتم: من می‏گویم: که خداوند تبارک و تعالی واحد است و مثلی برای او نیست و از حد بطال و حد تشبیه خارج است و جسم و صورت و عرض و جوهر نیست بلکه پدید آوردنده اجسام و صورتها و خلق کننده عرضها و جوهرها است و پروردگار و مالک هر چیزی است و هر چیزی را جعل و احداث کرده، و می‏گویم من: که محمّد صلی اللَّه علیه و آله و سلم بنده و رسول او و خاتم پیغمبران است و بعد از او پیغمبری نخواهد بود تا روز قیامت و شریعت آن حضرت آخر همه شرایع است و شریعتی نیست بعد از آن تا روز قیامت و می‏گویم من: که امام و خلیفه و ولی امر بعد از پیغمبر صلی اللَّه علیه و آله و سلم امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام است و بعد از آن، حضرت حسن بعد از آن، حسین، بعد علی بن الحسین، بعد محمّد بن علی، بعد جعفر بن محمّد، بعد موسی بن جعفر، بعد علی بن موسی، بعد محمّد بن علی علیهم السلام. بعد از این بزرگوران تویی ای مولای من. پس امام علی نقی علیه السلام به جناب عبدالعظیم فرمود: بعد از من، حسن پسر من است، پس چگونه باشد مردم در زمان خلف بعد از او، گفتم: و چگونه است این ای مولای من؟ فرمود: برای اینکه دیده نمی‏شود شخص او و حلال نباشد بر زبان آوردن نام او تا آنکه خروج کند و پر کند زمین را از عدل و داد همچنان که پر شده باشد از جور و ظلم. گفتم: اقرار کردم یعنی به امامت حضرت حسن عسکری و خلف آن حضرت قائل شدم، پس گفتم: و می‏گویم دوست این بزرگواران، دوست خدا است و دشمن ایشان، دشمن خدا است و اطاعت ایشان، اطاعت خدا است و معصیت ایشان، معصیت خدا است و می‏گویم: که معراج حق است و سؤال در قبر حق است و بهشت حق است و دوزخ حق است و صراط حق است و میزان حق است و آنکه قیامت آمدنی است و شکی در آن نیست و خداوند زنده می‏کند و انگیخته می‏کند کسانی را که در قرها جا دارند و می‏گویم که فرایض واجبه بعد از ولایت یعنی دوستی خدا و رسول و ائمه علیهم السلام نماز است و زکات و روزه و حج و جهاد و امر به معروف و نهی از منکر است.
پس حضرت امام علی نقی علیه السلام فرمود: ای ابوالقاسم! این است به خدا سوگند! دین خدا که پسندیده است آن را برای بندگانش، ثابت بمان بر همین اعتقاد، خداوند ثابت دارد تو را به قول ثابت در حیات دنیا و در آخرت. (1219)
[