تربیت
Tarbiat.Org

آذرخشی دیگر در آسمان کربلا
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی‏‏

برخورد اجتماعی با توطئه ها

گاهی کاری که بر خلاف شرع، و بر خلاف مصالح جامعه اسلامی است، به صورت کاری ساده و با انگیزه فردی و از روی جسارت، گستاخی و بی ادبی انجام می‏گیرد. و گاهی این خلاف شرع کار فردی و ساده‏ای نیست، بلکه اقدامی پیچیده و حساب شده است، که کسانی آن را برنامه ریزی کرده‏اند. صرفاً چنین نیست که یک نفر گستاخی کرده و مرتکب گناهی در مقابل مردم شده است، بلکه نقشه‏ای در کار است، کسانی آن را طراحی کرده‏اند که اسلام و نظام اسلامی شکست خورده، و کار آیی خود را از دست بدهد. مثلا می‏گویند آن قدر کارهای زشت انجام دهید که این گونه کارها برای مردم عادی شود. این را از قبل برنامه ریزی کرده‏اند و دیگر تنها مربوط به یک فسق علنی نیست. بلکه در این فرض برای این که انواع ضررهای ممکن را به جامعه اسلامی وارد کنند، چنین برنامه ریزی هایی را انجام داده‏اند.
خوب، طبعاً کسانی که این کارها را انجام می‏دهند، علاقه‏ای به اسلام ندارند؛ یا منافق هستند و اصلا از صمیم دل ایمانی ندارند، و یا به واسطه گرفتن پول از دیگران مزدور بیگانگان شده‏اند، و به هر دلیلی که هست می‏خواهند حاکمیت اسلام را در جامعه از بین ببرند. در این صورت به روش‏های گوناگون ضررهایی متوجه جامعه می‏شود، که باید با آن‏ها مبارزه کرد. این ضررها ممکن است در قالب یک کار فرهنگی، اقتصادی، هنری یا اخلاقی و حتی ممکن است یک کار نظامی باشد. در این جا کار از وظیفه یک فرد، و از قالب یک امر به معروف و نهی از منکر ساده خارج شده، و انواع مبارزه واجب می‏شود. این دیگر از موارد امر به معروف و نهی از منکر هایی که تا به حال با آن‏ها آشنا بودیم نیست و احکام و مسائل آن در رساله‏های عملیه ننوشته‏اند. اما این قبیل امر به معروف و نهی از منکرها مبارزه با تهاجم است و کار یک فرد نیست و با این روش ساده که به شخص خلافکار گفته شود نکن، نتیجه نمی‏دهد.
این تهاجم، کار پیچیده شیطانی، طراحی شده و نقشه دار است، و باید برای دفع آن متقابلا طراحی، فکر و سازماندهی کرد، و متناسب با آن کار طراحی را تهیه کرد که از این خیانت جلوگیری شود. ممکن است این تهاجم در قالب یک اقدام اقتصادی باشد. داستان تنباکو و موارد مشابه دیگر را همه شنیده‏اید. مثال‏های زیادی در این زمینه وجود دارد که حتی برخی از آن‏ها دارای پیچیدگی خاصی است که فقط اهل فن می‏توانند آن توطئه‏ها را بفهمند. مثلا یکی از توطئه‏هایی که از طریق آن این روزها دشمنان اسلام می‏خواهند ضرر اقتصادی به مسلمانان وارد کنند، پایین آوردن قیمت نفت است. این کار ساده‏ای نیست که من و شما بفهمیم چه خیانتی است و چگونه باید با آن مقابله کرد. این منکر اجتماعی، اقتصادی برنامه ریزی و طراحی شده با نقشه‏های جهانی و بین المللی است. حتی یک کشور به تنهایی نمی‏تواند این منکر را مرتکب شود، بلکه شیاطین از کشورهای مختلف باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند چنین ضرری را به مسلمانان بزنند. برای این که نفت بشکه‏ای سی دلار مسلمان‏ها به هشت دلار برسد، شیاطین از کشورهای مختلف چه کارهایی انجام دادند! این منکری ضرری است که به همه مردم یک کشور بلکه به همه مسلمانان جهان وارد می‏شود و باید با آن مقابله کرد. زیرا با انجام این منکر برتری کفار بر مسلمانان و بر بازار آنها تثبیت می‏شود. و لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا،(135) خدا هیچ وقت اجازه نمی‏دهد که کافر بر مسلمان تحمیل کند.
در مورد این گونه منکرات باید مسلمانان به صورت دسته جمعی تصمیم بگیرند. البته نه یک تصمیم ساده، نهی از منکرهایی از این قبیل احتیاج به طراحی و بررسی‏های علمی دارد. باید دید از چه راه هایی می‏شود با این توطئه دشمن مبارزه کرد؟ برای یافتن راه حل مناسب باید متخصصان ویژه مدت‏ها فکر، بررسی و طراحی کنند، تا نقشه مؤثری را تهیه نمایند. زمانی که راه حل مناسب برای مقابله با این منکر پیچیده پیدا شد، باید همه مسلمان‏ها برای اجرای آن به این نقشه عمل کنند. گاهی ممکن است راه حل، تحریم اقتصادی یک کالا باشد. مثلا بگویند اجناس آمریکایی را نخرید. بر همه مسلمان‏ها واجب می‏شود که این فرمان را اطاعت کنند. خرید جنس آمریکایی حرام می‏شود. ولو همان جنس را باید از کشور دیگری با دو برابر قیمت خرید. اما به خاطر مقابله با توطئه خائنان دشمن که ضرر آن به همه مسلمان‏ها وارد می‏شود، عمل به این تحریم به عنوان نهی از منکر بر همه مسلمان‏ها واجب می‏شود. در جامعه اسلامی نهی از منکر تا این حد نیز گسترش پیدا می‏کند. گسترش نهی از منکر در مسائل نظامی خیلی روشن‏تر است. زیرا دشمن دسیسه‏هایی می‏کند تا در مرزها نفوذ کند، و یا عوامل نفوذی خود را به داخل بفرستد تا ترورهایی را انجام دهند، در ارتش و نیروهای نظامی عوامل نفوذی وارد کنند. و هزاران مسائل پیچیده‏ای که متخصصان باید آن‏ها را بررسی کنند.
به هر حال در جامعه باید با گناه مقابله شود، و یگانه راه مقابله با آن این نیست که من به تنهایی تصمیم بگیرم. بلکه واجب است در درجه اول متخصصان با یکدیگر مشورت کرده، طراحی تهیه کنند، بعد دستور اجرای آن طرح از طرف دولت اسلامی به مردم ابلاغ شود. در این جا عمل به این طرح بر همه مردم واجب است. وجوب عمل به این طرح هم به خاطر نهی از منکر و هم به جهت اطاعت از دولت اسلامی است که به معنی اطاعت از ولی امر مسلمین می‏باشد.
فرض دیگری که می‏توان تصور کرد این است که، ولی امر مسلمین یا دولت اسلامی، در منطقه‏ای وجود ندارد. فرض کنید در کشوری که الان در آن دولت اسلامی وجود ندارد، یا دولت اسلامی حاکم است، اما در مورد این مساله به هر دلیل نمی‏تواند کاری انجام دهد. در این فرض که دولت اسلامی وجود دارد، اما، نمی‏تواند جلوی دسیسه اقتصادی دشمن را بگیرد، تکلیف مشکل‏تر است. من نمی‏خواهم خیلی چیزها را باز کنم. عده‏ای پول پرست، با تبلیغات، با در دست گرفتن سرچشمه‏های اقتصادی و تجاری، معادن و چیزهای دیگر در داخل کشور دسیسه می‏کنند و دولت را در مقابل عمل انجام شده قرار می‏دهند. یا حتی در پست‏های دولتی نفوذ می‏کنند، وزیر یا شورایی که باید در موردی تصمیم بگیرد، از عناصری هستند که برای اسلام دل نمی‏سوزانند، بلکه به فکر منافع شخصی خود هستند. اگر چنین وضعی پیش آمد که دسیسه‏ای علیه اقتصاد، یا علیه مصالح کشور اسلامی، یک شهر یا یک منطقه صورت گرفت، اگر خود مردم بتوانند برای مبارزه با دسیسه‏های دشمنان برنامه ریزی کنند، بر آن‏ها واجب است که این کار را انجام دهند. در این جا بحث آدم کشی مطرح نیست، صحبت این است که تصمیم گرفته شود با این توطئه مقابله شود، دشمن را به زانو در آورد، و نقشه او را نقش بر آب کرد. زیرا دولت اسلامی به هر دلیل نمی‏تواند برنامه‏ای را برای خنثی کردن توطئه اعمال کند. حال، یا از دسیسه‏ها خبر ندارد، یا از توطئه اطلاع دارد ولی نمی‏تواند علیه آن اقدامی انجام دهد.
شکل دیگری هم محتمل است و آن این که دولت اسلامی با توجه به این که در جریان دسیسه‏های دشمنان هست و می‏تواند با آن‏ها مقابله کند، اما اقدامی نمی‏کند. در چنین شرایطی واجب است که خود مردم برای رفع خطر از جامعه اسلامی اقدام کنند، طرحی بریزند و برای اجرای آن تصمیم بگیرند. این دیگر تعرض به جان و مال و ناموس مردم نیست. این اقدام مردم ممکن است موقتاً یک ضرر اقتصادی برای جامعه در بر داشته باشد، ولی این ضرر بعداً جبران خواهد شد. به هر حال این یک واجب است، اما متاسفانه این گونه موارد را درست بررسی نکرده، و جوانب آن را به طور کامل موشکافی نکرده‏ایم و فقط به همان مسائل ساده فردی اکتفا کرده‏ایم.
پس هر گاه خطری در یکی از زمینه‏های زندگی جامعه اسلامی از ناحیه دشمنان خارجی یا داخلی، متوجه جامعه اسلامی شد، بر مردم مسلمان واجب است که با استفاده از علم عالمان و متخصصان خود و تجربه صاحب تجربه‏ها، تصمیم قطعی برای مقابله با آن خطر بگیرند و نقشه‏های دشمن را خنثی کنند.