تربیت
Tarbiat.Org

آذرخشی دیگر در آسمان کربلا
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی‏‏

زمینه‏های قیام عاشورا (2)

- دقت علی (علیه السلام) در اجرای احکام و حدود الهی‏
- هدف علی (علیه السلام) ارائه الگوی حکومت اسلامی‏
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین، و الصلوه و السلام علی سید الانبیاء و المرسلین، ابی قاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین، اللهم کن لولیک حجه بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه ساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا. السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک.
فرا رسیدن ایام شهادت آقا ابی عبدالله را به پیشگاه ولی عصر - عجل الله تعالی فرجه الشریف - مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و همه شیفتگان مکتب حسینی تسلیت عرض می‏کنم و از خدای متعال درخواست می‏کنیم، در دنیا و آخرت دست ما را از دامان ابی عبدالله کوتاه نفرماید.
در جلسه گذشته سؤالی مطرح شد که ممکن است در ذهن بسیاری از جوانان و نوجوانان مطرح شود، و آن سؤال این بود که، چگونه مردم مسلمان با این که به دین اعتقاد داشتند، نماز خوان بودند، روزه می‏گرفتند، اهل جهاد بودند، بسیاری از ایشان در جنگ‏ها شرکت کرده بودند، و حتی بسیاری از آن‏ها، یا لااقل اکثرشان، سال‏ها در محضر امیرالمؤمنین (علیه السلام)، و یا در بعضی از جنگ‏ها با آن حضرت و در رکاب آن حضرت بودند، با همه این تفاصیل چگونه عده‏ای حاضر شدند حسین بن علی (علیه السلام) را با آن شرافت، عزت و محبوبیتی که داشت به این شورت فاجعه‏آمیز به شهادت برسانند؟
برای این که مساله تا حدی روشن شود، باید به عقب برگردیم و تاریخ صدر اسلام را مرور کنیم. لذا شب گذشته به وضعیت کشور اسلامی در زمان معاویه، بعد از شهادت امیرالمؤمنین (علیه السلام) تا زمان - به اصلاح - به خلافت رسیدن یزید، اشاره کوتاهی کردم.
اجمال مطلب این بود که، معاویه در میان شخصیت‏های معروف آن عصر از هوش سرشاری برخوردار بود، به طوری که او را داهیه العرب می‏گفتند، و حتی آن قدر سیاست، هوش، فراست و تدبیر او معروف شده بود که می‏گفتند علی سیاست معاویه را ندارد، وگرنه می‏توانست بر او پیروز شود! و کار به دست معاویه نمی‏افتاد! و شاید در همین رابطه بود که مولا امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: لولا کراهیه الغدر لکنت من ادهی الناس(41) به خدا قسم معاویه از من با هوش‏تر، با تدبیر و با سیاست‏تر نیست، ولی تقوا جلوی من را گرفته و نمی‏توانم هر کاری را انجام دهم.