تربیت
Tarbiat.Org

آذرخشی دیگر در آسمان کربلا
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی‏‏

شبهاتی پیرامون عاشورا و بزرگداشت آن (2)

- نقش عاشورا در بقای اسلام‏
- گستردگی، اهمیت و تاثیر عزاداری برای سیدالشهداء (علیه السلام)
- قداست و تحریف ناپذیری قیام عاشورا
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین، و الصلوه و السلام علی سید الانبیاء و المرسلین، ابی قاسم محمد و علی آله الطیبین الطاهرین المعصومین، اللهم کن لولیک حجه بن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه ساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا. السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک.
فرا رسیدن ایام سوگواری سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین (علیه السلام) را به پیشگاه ولی عصر ارواحنا فداه، مقام معظم رهبری، مراجع تقلید و همه شیفتگان مکتب اهل بیت (علیه السلام) تسلیت عرض می‏کنم و از خدای متعال درخواست می‏کنم که در دنیا و آخرت دست ما را از دامان آن حضرت کوتاه نفرماید.
شب گذشته این سؤال را که برای نوجوانان‏ها و جوان‏ها به طور طبیعی مطرح می‏شود، طرح کردم که: چرا باید در ایام محرم و همین طور در سایر ایام برای سیدالشهداء (علیه السلام) عزاداری کنیم؟ عرض کردم که خود این سؤال، به چهار سؤال تحلیل می‏شود و جواب آن‏ها به صورت تفصیلی عرض کردم. حاصل جواب‏ها این بود که اگر ماجرای کربلا نقش تعیین کننده‏ای در تاریخ اسلام داشته است، زنده نگه داشتن خاطره آن هم می‏تواند برای آینده ما مؤثر باشد. یعنی همه این جواب‏ها یک پیش فرض داشت و آن این که، داستان کربلا برای اسلام و مسلمانان نقش تعیین کننده داشته است.