تربیت
Tarbiat.Org

توتیای دیدگان زندگانی خاتم پیامبران (صلی الله علیه و آله)
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

معراج‏

در سال پنجاه و یکم از عمر آن حضرت - همانگونه که در قرآن کریم آمده است(278) - معراج آن حضرت به آسمان واقع شد.(279) در مورد شب معراج اختلاف نظر وجود دارد. در شب هفدهم ماه رمضان 18 ماه پیش از هجرت و نیز در شب بیست و هفتم ماه رجب گفته‏اند. اقوال دیگر نیز گفته شده است.
باید دانست که عروج حضرتش صلی الله علیه و آله به بیت المقدس و سپس به آسمان در یک شب، بر اساس اخبار متواتره‏ای که شیعه و سنی نقل نموده‏اند با جسم شریف بوده است.(280) انکار این اخبار و یا تفسیر و تأویل آنها به عروج روحانی و یا اینکه این کار در خواب انجام شده، یا ناشی از کمی تحقیق و تتبع در اخبار است و یا از کمبود ایمان و ضعف یقین نشأت می‏گیرد.
از امام جعفر صادق علیه السلام روایت شده که فرمود:
عرج بالنبی صلی الله علیه و آله و سلم (الی السماء) ماءة و عشرین مرة، ما من مرة الا و قد اوصی الله عز و جل فیها النبی صلی الله علیه و آله و سلم بالولایة لعلی و الائمة علیهم السلام اکثر مما اوصاه بالفرائض.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم یکصد و بیست مرتبه به آسمان عروج کرد؛ در هر بار خداوند عز و جل به پیامبرش ولایت حضرت علی و بقیه امامان علیهم السلام را بیش از توصیه به انجام فرائض و واجبات دینی سفارش می‏فرمود.(281)