تربیت
Tarbiat.Org

توتیای دیدگان زندگانی خاتم پیامبران (صلی الله علیه و آله)
حاج شیخ عباس قمی (رضوان الله علیه)

13 - صفیه بنت عبدالمطلب‏

او همان کسی است که در غزوه خندق یک یهودی را به قتل رسانید. وی در جاهلیت همسر حارث بن حرب بن امیه بود و پس از فوت او به همسری عوام بن خویلد برادر حضرت خدیجه درآمد و برای او زبیر و سائب و عبدالکعبه را به دنیا آورد. پس از رحلت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مرثیه‏ای سرود که این بیت از آن مرثیه است:
الا یا رسول الله، کنت رجاءنا و کنت بنا براً و لم تک جافیا
ای پیامبر خدا، تو امید ما بودی و در حق ما خوبیها و نیکیها کردی و جفاکار نبودی.
صفیه در زمان خلافت عمر در سال بیستم هجری در هفتاد و سه سالگی در مدینه وفات کرد و در بقیع به خاک سپرده شد. غیر از این نیز گفته شده است. پسرش زبیر در اوایل بعثت اسلام آورده بود. او در غزوه‏های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شرکت کرد. روایت شده که او در هشت سالگی اسلام آورد و در هجده سالگی مهاجرت نمود. عمویش وی را در حصیری می‏آویخت و زیر او آتش می‏افروخت و از او می‏خواست که به کفر بازگردد و زبیر می‏گفت: کافر نمی‏شوم. از علی بن زید نقل شده که گفت: کسی که زبیر را دیده بود مرا خبر داد که در سینه او آثار شمشیر و نیزه بسیار وجود داشت. ابن جرموز(234) در جنگ جمل او را به قتل رساند.
پسر دیگرش سائب اسلام آورد و در جنگ احد و خندق و دیگر جنگها به همراه رسول خدا صلی الله علیه و آله شرکت کرد و در جنگ یمامه کشته شد.
در اینجا اخبار فرزندان عبدالمطلب به پایان می‏رسد و بار دیگر به شرح زندگانی حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله باز می‏گردیم.